První republika na gymnáziu

První republika na gymnáziu
  1. říjen 2018. Stoleté výročí vzniku ČSR. Celá republika slavila a připomněla si všechny ty první chvíle a velké osobnosti spjaté s tímto obdobím, ať už je to Tomáš Garrigue Masaryk, Edvard Beneš, Milan Rastislav Štefánik, Karel Kramář nebo i Alois Rašín. A naše škola nezůstala pozadu.

skoly_gymnazium_prvni-republika-1

Všichni studenti byli osloveni profesory a profesorkami dějepisu, aby zapátrali u svých prarodičů a praprarodičů po nějakých předmětech, které jsou spjaty s obdobím první republiky. Nejdříve vše vypadalo, že to bude jen malá sbírka do pár vitrín. Nakonec se však mohutně rozrostla po celé škole – kromě již zmíněných vitrín můžete na předměty a cennosti z období minulého století narazit v knihovně nebo na chodbách na nástěnkách.- Někteří jedinci našli opravdu skvostné a úžasně zachovalé knihy, kusy oblečení, pohlednice, dopisy, známky, mince nebo i předměty denní potřeby. Výstava probíhá jak na detašovaném pracovišti na Černém Mostě, tak v budově v Horních Počernicích.

skoly_gymnazium_prvni-republika-3

Pátrání po předmětech u svých příbuzných a známých v nás může často evokovat mnoho otázek, na které hledáme odpovědi u starších, jež mají na ten předmět vlastní vzpomínky. A tak minulost sbližuje nové generace s těmi staršími. Já osobně jsem se díky tomuto projektu dozvěděl spoustu věcí od mé prababičky o jejích rodičích a strýcích, kteří bojovali v první světové válce.

Proč si vlastně připomínat vznik Československa? Některým by se totiž mohlo zdát něco takového nepodstatné. Je však velmi důležité poukázat na to, jak moc se za nás, za současnou generaci mladých a i dnes dospělých a starších, bojovalo. Abychom mohli žít a nemuseli se bát mluvit česky, protože by byla státním jazykem němčina. Abychom měli práva, jaká máme dnes. Abychom měli jako samostatný národ právo na sebeurčení.

skoly_gymnazium_prvni-republika-2

David Kalenda, septima B

Prev Pečovatelská služba Městské části Praha 20
Next Uzavření úřadu dne 31. prosince 2018