Říjen v SOŠ

Říjen v SOŠ

Den jazyků

Při příležitosti Evropského dne jazyků, který se každoročně oslavuje 26. září a jehož cílem je propagovat jednak jazykovou rozmanitost, ale také studium jazyků, uspořádali studenti pod vedením učitelů cizích jazyků historicky první Den jazyků v SOŠ pro administrativu EU.

Den jazyků měl podobu opravdu velkolepé soutěže. Zúčastnilo se jej 117 nejčastěji čtyřčlenných týmů, které se na 46 stanovištích mohly dozvědět mnohé o jednotlivých zemích. Soutěžící otestovali své znalosti a dovednosti a ti nejlepší byli nakonec odměněni hodnotnými cenami.

Celé dopoledne se velmi vydařilo, a tak se můžeme příští rok v září těšit na další ročník. Děkujeme všem účastníkům, ale především desítkám těch, kteří se na náročné přípravě podíleli.

skoly_sos_den-jazyku

Studentské volby

Zatímco tradice Dne jazyků teprve vzniká, staly se Studentské volby, jejichž patronem je Člověk v tísni, nedílnou součástí života SOŠ. Konají se vždy před volbami reálnými.

Letos se jejich organizace ujali studenti P4A, kteří připravili volební místnost v konferenčním sále školy. Voleb, které se od běžných liší jen tím, že volit mohou všichni žáci starší patnácti let, se zúčastnilo celkem 479 studentů. Cílem této akce je nejen simulace jednoho ze základních práv, ale hlavně snaha o to, aby si mladí lidé uvědomili, jak důležité jejich hlasy jsou. Věříme, že pořádáním Studentských voleb jsme mnohé naše prvovoliče přivedli k rozhodnutí jít i k volbám skutečným.

skoly_sos_studentske-volby

Stáž v Evropském parlamentu

V druhém říjnovém týdnu odcestovala skupina pěti studentů čtvrtých ročníků na pracovní stáž do Evropského parlamentu, do kanceláře europoslankyně Ing. Michaely Šojdrové. Stáž byla částečně financována z grantu Magistrátu hlavního města Prahy Cesta ke vzdělání.

skoly_sos_s-pani-poslankyni-sojdrovou

Pod ochrannými křídly paní Šojdrové se budoucí maturanti účastnili jednání výborů EP, vytvářeli z nich zápisy, připravovali podklady pro další zasedání, a to vše v angličtině. Navštívili Evropskou komisi i Stálé zastoupení České republiky při EU a zúčastnili se také pracovní snídaně. Bruselský pobyt byl zpestřen i návštěvou vernisáží v Pražském domě a na německém velvyslanectví.

Absolvovaná stáž byla podle slov samotných studentů velmi přínosná. Pracovními zkušenostmi, ale i společenskými zážitky nabitý týden mohli zažít i díky skvělé podpoře asistentů paní poslankyně. Za vstřícnost, ochotu a čas investovaný do mladých lidí jim všem patří obrovský dík.

skoly_sos_s-predsedou-ep-a-pani-poslankyni-sojdrovou

Exkurze do Archivu Kanceláře prezidenta republiky

Studenti třetího ročníku mediální komunikace měli výjimečnou příležitost navštívit Archiv Kanceláře prezidenta republiky, který sídlí v Ústavu šlechtičen na Pražském hradě. Pod vedením ředitele Archivu si prohlédli vzácné listiny z první republiky i ty současnější, nejvyšší státní vyznamenání i badatelnu.

Exkurze se konala v rámci výuky předmětu archivnictví, a žáci tak měli jedinečnou příležitost ověřit si své teoretické znalosti v praxi.

skoly_sos_archiv-kpr

Petra Bergmannová, učitelka SOŠ

Prev Prodej MULTICAR M 25
Next Válka o Cintru