Sára Tkadlecová: Olympiáda je mým snem už od dětství

Sára Tkadlecová: Olympiáda je mým snem už od dětství

Poprvé na jachtu usedla v pouhých pěti letech a hned to byla láska na celý život. Sára má za sebou spoustu let velké dřiny, ale také cenných vítězství. Nyní bude usilovat o to nejcennější a to kvalifikaci na olympiádu.

 

 tkadlecova_vadurova_czechfxgirls_garda_1

Sáro, jaká pro Vás byla uplynulá sezóna?

 

V roce 2016 jsem ještě jezdila na lodních třídách pro mládež – Cadet a 29er. Když jsem se pak na konci roku rozhodovala, na jaké lodní třídě budu pokračovat v roce 2017, potkala jsem Dominiku Vaďurovou, která už měla zkušenosti se závoděním na olympijské lodní třídě 49er FX a hledala kosatnici. Já jsem v předchozí sezóně jezdila na podobné lodi, která je ale o poznání menší (třída 29er pro mládež). Řekly jsme si tedy, že vyzkoušíme, zda na lodi budeme schopné fungovat jako dobrý tým. Uplynulá sezóna tedy byla především zkušební. Celá sezóna pro nás byla rokem plným úplně nových zkušeností a zážitků. Trénovaly jsme v zahraničí, startovaly na závodech se světovou špičkou a postupně se zlepšovaly. V polovině roku jsem jela ještě závody v jiné třídě, která se označuje RS500 a z Mistrovství ČR a evropského poháru této třídy na Lipně jsem si přivezla 1. místo. Na skifu RS500 jsem závodila s Klárou Houškovou ze Sokola Dobřichovice.

 

Který závod byl nejtěžší a který se naopak jel nejlépe?

 

Nejtěžším byl pro nás evropský pohár na Mallorce, náš první závod vůbec, kterého jsme se zůčastnily po pouhých dvou týdnech společného tréninku na 49erFX. Překvapil nás slabý vítr, ve kterém jsme do té doby vůbec netrénovaly. Ale dalo nám to motivaci k dalšímu tréninku a zlepšení. Nejlépe se nám jel závod v červnu, v německém Kielu, na akci Kieler Woche, která je považovaná za jedno z největších světových setkání závodních jachtařů. Sjede se jich tam tisíce. Při tomto závodě naopak celý závod foukalo hodně a nám se podařilo v “Silver Fleet” zajet 4. místo a v celkovém pořadí jsme skončily 28. z 50 lodí.

 

Byla jste také přijata do české reprezentace. Co to pro Vás znamenalo?

 

Znamená to podporu od Českého svazu jachtingu na letošní sezónu a pro nás také motivaci se stále zlepšovat, abychom si místo v reprezentaci zasloužily i v dalších letech.

tkadlecova_vadurova_czechfxgirls_garda_4

Nyní se chystáte na Mistrovství světa v Dánsku, které bude zároveň prvním nominačním závodem na olympiádu. Jak se na tento závod těšíte?

 

Prvním krokem k účasti bude nejdříve národní kvalifikace, která se uzavírá na konci června. Mistrovství světa v Dánsku se pojede v srpnu a účast na tomto závodě bereme jako vrchol naší letošní sezóny. Přípravě na národní kvalifikaci i na samotný závod jsme podřídily všechny naše plány.

 

Pro sportovce je účast na olympiádě splněním snu, je to tak i u Vás?

 

Jachtingu se věnuju od pěti let a olympiáda je mým snem už od dětství.

Vyhlášení Jachtaře roku a ples.

Vyhlášení Jachtaře roku a ples.

Do tohoto závodu nastoupíte spolu s Dominikou Vaďurovou, která je sice ze Slovenska, ale žije také u nás v Horních Počernicích. Podařilo se jí již získat občanství, abyste spolu mohly reprezentovat Českou republiku?

 

Dominika podala oficiální žádost o občanství na začátku ledna a čeká na vyrozumění. Od světové jachtařské asociace World Sailing už ale dostala výjimku, než získá české občanství, už může startovat za Českou republiku. Naše první závody v této sezóně, které pojedeme na začátku dubna na Mallorce, už tedy pojedeme pod českou vlajkou.

 

Jak jste se coby parťačky spolu sjely? Trvalo to dlouho?

 

Hned od začátku jsme si sedly opravdu skvěle. Během pár týdnů mi přišlo, že spolu jezdíme už roky.

 

Trpěla jste někdy mořskou nemocí? Máte nějaké fígle, jak se jí vyhnout?

 

S mořskou nemocí jsem nikdy problém neměla, takže žádné vychytávky nemám.

 

Pro mě širé moře znamená hrozbu žraloků, utonutí,.. Bojovala jste někdy se strachem z takového nebezpečí? Máte v blízkosti někoho, kdo by vám vyjel na pomoc?

 

Se žraloky jsme se ještě nepotkaly, jezdíme vždy jen pár kilometrů od pobřeží. Máme plovací vesty, pokud fouká silnější vítr, tak i přilby a na vodě je s námi vždy trenér na člunu, který nám v případě potřeby může přijet pomoct. Má pro nás také zásoby jídla a pití a případně pomůže s drobnými opravami na lodi.

 

Dříve jste závodila s bratrem Tadeášem, ten už se jachtingu nevěnuje?

 

Tadeáš stale závodí, ale je mu 14 let, tak ho ještě letos čeká sezóna na dětské třídě Cadet. Jezdí teď jako kormidelník a rád by se opět zúčastnil mistrovství světa třídy Cadet, které se letos pojede v Německu.

 

 

Sáře držíme palce, aby se její sen, dostat se na olympiádu, podařil.

 

Lenka Bartáková, redaktorka

Prev Zdravá svačinka hrou
Next Začíná rekonstrukce D11 v úseku km 0,0 – 8,00 (exit Jirny)