Šikana do klece

Šikana do klece

Sourozenci Martina a Josef Ptáčkovi se kromě různých aktivit zaměřují i na práci s dětmi. V nejbližší době mají v plánu rozjet svůj projekt proti šikaně. Jsme na něj pyšní. Často k nám chodily a chodí děti, které mají například i problémy ve škole. Sami jsme šikanu zažili, a tak jsme si řekli, že se problematice začneme věnovat naplno, vysvětluje Pepa. Pracujeme i se školou, rodiči a dětmi.

Šikana je v dnešní době závažným a častým problém, který stále více nabývá na intenzitě. Šikana sama neodezní, proto je nutné se jí postavit. Nikdo si nezaslouží, aby mu bylo ubližováno. Pokud člověk nebude reagovat, už prohrál. Pokud se bude bránit, má šanci. Nemusí prohrát.

 

Náš projekt slouží i jako prevence proti šikaně. Je koncipován hravou, zábavnou formou a klade si za cíl naučit základní sebeobraně, umět si poradit v každé situaci, nalézt sám sebe a zatočit s problémy (šikanou, obtěžováním a dalšími nežádoucími jevy). Některé aktivity vyžadují odvahu, překonání svého ostychu a strachu. Celý program se skládá ze dvou částí – mentální a sportovní přípravy. Výsledky se samozřejmě nedostaví hned, ale pravidelným opakováním ano.

 

Mnozí lidé též v dnešní době přehlížejí, že se děti musí naučit přiměřeně pošťuchovat, pracovat
s agresivitou (aby ji uměly ovládat a potlačovat), aby poznaly co je to fair-play, bolest. Musí
si vyměňovat slovně názory. Konflikty k životu patří. Lítost a smutek nic neřeší.

 

Na projekt budou navazovat různé doprovodné aktivity jako je například mezinárodní soutěž proti šikaně, písnička proti šikaně, kterou nazpívala skupina Poetika (je to vlastně příběh Martiny), billboardy v metru, limitovaná edice nápojů, tour a další.

 

Název projektu Šikana do klece nevznikl náhodou. Jmenujeme se Ptáčkovi, takže klec nám přišla jako skvělý nápad na název, vysvětluje Martina. Celý projekt má záštitu Ministerstva zahraničních věcí a brzy snad i Ministerstva práce a sociálních věcí.

 

Pokud máte se šikanou problémy, neváhejte nám napsat na e-mail: josefptacek3@seznam.cz nebo na: www.ptackovi.org, ať zavřeme šikanu do klece jednou pro vždy, hlásají sourozenci.

 

Martina a Josef Ptáčkovi, Šikana do klece

Foto: Tomáš Nosil

 

Prev PARTICIPATIVNÍ ROZPOČET
Next PRAHA NA KORONAVIROVÉM SEMAFORU SVÍTÍ ORANŽOVĚ