Střípky z dovolené – Izrael

Střípky z dovolené – Izrael

Tyto řádky píšu na počátku září, kdy se ještě mnozí z nás vracejí z dovolených, nebo je ještě dovolená čeká. Píšu je z Izraele, kam většinou touto dobou jezdíme, je zde skoro 40 stupňů tepla. I to jsme si toto léto u nás užili vlastně až do zářijových dní, a tak nevím, co počasí ukáže v době, kdy tyto řádky vyjdou.

Přidávám jeden cestovatelský střípek z místa, které není možná tak známé a které doporučuji navštívit.

Je to druhé místo druhého křtu Ježíše Krista Qasr al – Jahúd. Většina poutníků zná a navštívila Yardenit v Galileji, které je spojeno s křtem Krista a je vyhledávaným poutním místem.

Název Qasr al – Jahúd pochází od nedalekého kláštera, který byl na tomto místě postaven ve 4. století a později byl několikrát zničen a znovu vybudován. Oblast byla v roce 1967 uzavřena; v 80. letech byl zpřístupněn pouze úzký koridor, kterým mohli místo navštěvovat předem objednané skupiny věřících. Po odminování okolního území bylo místo v roce 2011 zcela zpřístupněno veřejnosti.

Na místo se dostanete po silnici číslo 90 na Beat Shean, po 7 kilometrech odbočíte doprava k jordánské hranici. Cesta vede vojenským pásmem, ale je již dobře upravená a za chvíli se dostáváte na parkoviště, odkud vejdete do prostoru kolem křticího místa.

Qasr al – Jahúd leží přímo na hranic s Jordánskem, kterou tvoří řeka Jordán. Jak jistě mnozí ví, řeka Jordán není velkou řekou, je to spíše malý potok, asi tak 3 metry široký.

Dnes zde najdete informační centrum s obchodem, kde můžete koupit křticí roucha, a pak můžete sejít dolů k řece. Zde jsou upravené vstupy do vody.

Zajímavé na tomto místě je, že se nacházíte doslova tváří v tvář jordánské straně, neboť z druhé strany je stejné poutní místo. Během deseti let zde vyrostlo na jordánské straně množství malých pravoslavných klášterů, jejichž kopule se blýskají v pouštím slunci.

Na každém břehu jsou vojáci, kteří toto místo hlídají. V Jordánu se můžete pouze ponořit, pokud byste udělali dvě tempa, jste v Jordánsku a vojáci vás ihned vracejí zpátky. Přes řeku se můžete zdravit s poutníky, kteří sem přicházejí z opačné strany.

Jsou zde vybudovány prostory pro mše pod širým nebem, setkáte se s křesťany z mnoha zemí světa a různých denominací. Mnozí zde podstupují svůj první křest, jiní se ponořují na znamení obnovy křtu.

Místo je zvláštní nejen svojí hraniční polohou, ale i tím, že se opravdu nacházíte v poušti, takže si lze dobře vybavit obraz, který je popsán v evangeliu. Je to příběh o Janu Křtiteli, který v Judské poušti kázal a přicházely k němu zástupy dát se pokřtít. Mezi nimi přišel ke křtu i Kristus.

Až se tedy vydáte do Izraele, určitě se sem vydejte, ponoření se na tomto místě do řeky Jordán přináší hluboký duchovní zážitek.

Eva Cudlín, husitská farářka

 

 

 

 

 

Prev Beseda s Václavem Cílkem
Next Dentální hygiena u dětí