
Jarní paprsky nám vlily novou energii do žil a my jsme této energie využili a uspořádali hned několik zajímavých akcí.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Čtvrtek 21. 3. byl zvláštní tím, že se naše pohledy stáčely hlavně k zemi. Vzájemně jsme si totiž prohlíželi úžasné různobarevné ponožky, které jsme si navlékli na nožky. Připomněli jsme si tak světový Den Downova syndromu, který je označován i jako Ponožkový den. Tento světový den má svůj vlastní symbol, a tím je pár odlišných ponožek. Právě ponožky otočené patami k sobě symbolizují příčinu tohoto celoživotního onemocnění – poruchu chromozomu ve tvaru písmene X. Ponožkovník v přízemí nám ještě nyní připomíná, že je fajn, když nejsme všichni stejní.
Hned dvě významné události se nám sešly v pátek 22. 3. Nejprve se dopolední výukou přehnala přímo povodeň. Byl tu Mezinárodní den vody. Z kapek se tvořily kaluže – a ze slov příběhy. Některé poučné, jiné pohádkové nebo třeba detektivní. Zajímavé zpracování zvolili například žáci 5. A a 5. B, kteří své příběhy vetkli do tvaru vodních kapek.
Druhou událostí byla Noc s Andersenem, kterou jsme letos slavili v předtermínu. Školou se opět proháněli žáci, kteří plnili soutěžní disciplíny. Na vše dohlížely pohádkové postavy z řad deváťáků a pedagogického sboru. I když se u nás tato Noc koná již mnoho let, je každý rok jiná a originální. Je také velmi milé, když velcí deváťáci vzpomínají na to, jak i oni byli malými žáčky, kteří s námi nocovali. A opět vše dopadlo na jedničku s hvězdičkou!
Že máme šikovné žáky, to potvrdil i Michal Janda, který nás velmi úspěšně reprezentoval v krajském kole Pražského poetického setkání. Chvíle s básničkami sice nejsou u žáků zrovna oblíbené, ale ti, kteří se odhodlají a přijdou na recitační soutěž, jsou mistry tohoto oboru. Vybírají si vždy velmi zajímavé texty, ať už básnické či prozaické, a jejich přednes je na vysoké úrovni. Pro nás, vyučující, je poetické odpoledne s našimi žáky balzámem na duši.
Učitelé ZŠ Ratibořická