Studentské volby do zastupitelstev obcí

Studentské volby do zastupitelstev obcí

Ve dnech 24. a 25. září se na středních školách po celé České republice konají již po desáté Studentské volby. Středoškoláci budou vybírat mezi kandidáty do zastupitelstev obcí. Projekt organizuje JSNS (Jeden svět na školách), vzdělávací program společnosti Člověk v tísni.

vystrizek
Do voleb mají možnost se zapojit všechny střední školy. Volit mohou studenti starší 15 let. S ohledem na povahu volebního systému voleb do obecních zastupitelstev není organizátor schopen zajistit celorepublikový sběr a vyhodnocení výsledků. Výsledky proto budou tentokrát zpracovány a uveřejněny pouze pro volby do zastupitelstva Hlavního města Prahy, kde se tradičně do Studentských voleb zapojuje nejvíce škol. Výsledky zpracovává sociologická agentura Millward Brown.
Organizaci voleb na jednotlivých školách zajišťují volební komise složené ze studentů, pracujících pod supervizí pedagoga. Koordinátoři JSNS poskytují po celou dobu konání voleb organizátorům online i telefonickou podporu.
V době zveřejnění tohoto avíza je v Praze k volbám registrováno 38 škol. Počet ale patrně ještě není konečný, registrace budou uzavřeny zítra, 21. září. Mimopražské školy se mohou ke Studentským volbám tentokrát připojit bez registrace a výsledky zveřejnit dle svého uvážení prostřednictvím vlastních kanálů.
Zapojené střední školy mohou při organizaci voleb využít připravené materiály dostupné online prostřednictvím portálu JSNS.CZ a samy si je vytisknout:
̶ pokyny pro volební komise, kde se studenti dozví, jak volby na vlastní škole uspořádat;
̶ pokyny pro voliče;
̶ plakát, na který bude možné vepsat datum konání voleb;
̶ ceduli na volební urnu a šablonu pro výrobu volebních lístků;
̶ zjednodušené volební lístky obsahující názvy stran/koalic a jména kandidátů na primátora (pražské školy)
Využít mohou také audiovizuální lekce s tematikou voleb.

Studentské volby se konají před vybranými reálnými volbami. Průzkumy potvrzují, že hlasování „nanečisto“ má pozitivní dopad na zvýšení účasti prvovoličů ve skutečných volbách. Studenti se díky tomuto vzdělávacímu projektu seznamují s principy demokratických voleb a volebním systémem. Učí se rozpoznávat nástroje používané k přesvědčování voličů politiky při předvolebních kampaních a uvědomují si spojitost politiky s médii. Chápou význam vlastní aktivní účasti ve volbách a procvičují si, jak formulovat své názory a obhajovat je v diskuzi.
Výsledky Studentských komunálních voleb za pražské školy budou zveřejněny v úterý 25. září v podvečerních hodinách.

Prev Oznámení o přerušení dodávky elektřiny
Next Článek pana Františka Vondráčka