Tereza Pinkavová: Baví mě každý sport, ale bohužel se nedá vše stihnout

Tereza Pinkavová: Baví mě každý sport, ale bohužel se nedá vše stihnout

Se sportem začala ve dvou letech s maminkou, o rok později zkoušela první samostatné sporty a dá se říci, že na co sáhla, to jí šlo. Nicméně nakonec zakotvila u aerobiku, který dělá pátým rokem a podařilo se jí v kategorii kadetů vybojovat titul mistryně České republiky i Evropy. Představujeme vám jedenáctiletou Terezu Pinkavovou, žákyni FZŠ Chodovická a velkou naději naší aerobikové scény.

 rozhovor-aerobik-6

Máš za sebou velký úspěch, a to zisk zlaté medaile na mistrovství Evropy v aerobiku. Jak ses k tomuto sportu dostala?

Maminka mě ke sportu vedla od malička. Již ve dvou letech se mnou chodila 2x týdně na cvičení maminky a děti. Po roce mi to už nestačilo a chtěla jsem víc pohybu. Od tří let jsem vyzkoušela různé sporty, abych si potom sama vybrala, co mě nejvíce baví. Chodila jsem na moderní tanec, sportovní gymnastiku, moderní gymnastiku, komerční aerobik, balet, tenis, plavání. Od čtyř let jsem se o víkendech zúčastňovala závodů po celé ČR a za tu dobu do teď jsem nasbírala přes 80 medailí a titul miss aerobik, mistryně ČR ve Fitness aerobiku a největší úspěch mistryně Evropy ve sportovním aerobiku v kategorii Kadet (11-13 let). Baví mě každý sport, ale bohužel se nedá vše stihnout a dělat dobře jde jen jeden, tak u mě vyhrál sportovní aerobik, kde se hodnotí hlavně síla a dynamika.

rozhovor-aerobik-8

Tvé začátky byly ale v gymnastice. Proč ses rozhodla ji opustit a přejít na aerobik?

Gymnastiku jsem dělala dva roky. Trénovala jsem 5x týdně čtyři hodiny. Moc mě to bavilo, překonávala jsem strach z náročných prvků, třeba jako salto na kladině, byla to pro mě výzva.

Maminka ale po pár úrazech strach o mě překonat nechtěla (usměje se) a navíc to bylo časově a fyzicky náročnější než aerobik.

rozhovor-aerobik-4

Pomohla ti tato gymnastická průprava při skocích v aerobiku?

Určitě pomohla, gymnastika je průprava pro všechny sporty.

 

Kde a jak často trénuješ?

Trénuji v nejúspěšnějším klubu ČR, který se jmenuje Fitness Center Báry a Hanky Šulcové a moje trenérka je Bára Ptáčková. Tréninky mám 4x týdně dvě hodiny.

rozhovor-aerobik-2

Najdeš si v tak nabitém programu čas na koníčky a kamarády?

V týdnu mi moc času nezbývá, doženu to ale o víkendu. Ráda chodím do kina, sportuji a trávím čas s kamarádkami.

 

Teď se chystáš na mistrovství světa do Holandska. Jak se tam těšíš?

Moc se těším. Bude to ale náročné, závodíme tři dny (tři kola).

rozhovor-aerobik

Jak dlouho pilujete s taneční partnerkou sestavu?

Příprava je celoroční, musím na tom být dobře fyzicky a hlavně také být flexibilní. Za jednu sezonu probíhá devět závodů, včetně mistrovství, na které se musíme nominovat. Na každou sezonu je vždy jedna nová sestava o délce dvě minuty. Novou sestavu začínáme trénovat v lednu, první závod je v březnu. Letos závodím v kategorii kadet duo s Kájou Dvořákovou. Vloni jsem byla ještě singlistka, ale ve dvojici mě to baví víc, ale každý trénink musíme hlavně pilovat synchron.

Máš sportovní vzor, k němuž vzhlížíš?

Můj vzor je Viktorie Prokopová, která cvičí ve stejném klubu jako já.

 

Lenka Bartáková, redaktorka

 

 

 

Prev Bubny proti šikaně
Next PŘERUŠENÍ DODÁVKY ELEKTŘINY