THMP vylepšila monitoring veřejného osvětlení v Praze. Díky tomu umí odhalit černé odběry elektrické energie

THMP vylepšila monitoring veřejného osvětlení v Praze. Díky tomu umí odhalit černé odběry elektrické energie

V listopadu loňského roku spustila městská společnost Technologie hl. m. Prahy (THMP) do ostrého provozu chytrá zapínací místa na území celé metropole. Díky nim umí spínat veřejné osvětlení přímo ze svého dispečinku nebo identifikovat a okamžitě reagovat na jakýkoliv jeho nestandardní stav, včetně černých odběrů. I díky tomu klesá počet telefonických hlášení poruch na veřejném osvětlení.

Odhalit neoprávněné odběry elektrické energie je THMP schopna díky nastavení prahových hodnot proudu, které u všech zapínacích míst kontinuálně vyhodnocuje. „Hranice překročení byly nastaveny podle provozních hodnot vždy za poslední kvartál. Dispečer THMP tak nyní dokáže sledovat, zda se některý odběratel neoprávněně nenapojil na zdroj energie, který patří městu a slouží pro napájení veřejného osvětlení,“ uvedl Jan Chabr, radní hl. m. Prahy pro oblast majetku. Zapínacích míst má podle něj THMP ve správě více než 1 500.

Na překročení mezních hodnot upozorní dispečery THMP alarmové hlášení. „V praxi to funguje tak, že dispečer, který zapínací místo monitoruje, nejprve provede kontrolu, zda překročení hodnot nesouvisí např. s již nahlášenou poruchou. Pokud takové souvislosti nezjistí, vyšle do dané oblasti havarijní posádku, která má za úkol oblast fyzicky zkontrolovat,“ vysvětlil Tomáš Jílek, předseda představenstva THMP, a na základě zkušeností dodal, že černými odběrateli bývají například maringotky. Ale uvádí i jiné kuriózní situace, kdy se například v oblasti Jižní spojky k veřejnému osvětlení připojila „domácnost“ lidí bez domova v nedalekém křoví zařízená ledničkou i televizí.

Během letošního roku došlo také k rozvoji dispečerské práce a analytickému proškolení celého týmu, který dispečink obsluhuje. „Díky tomu umí pracovníci dispečinku lépe vyhodnocovat data ze zapínacích míst a jsou schopni řadu poruch identifikovat v reálném čase. Výsledkem je průběžné snižování počtů telefonických hlášení a zkrácení reakční doby u všech typů poruch,“ doplnil člen představenstva THMP Libor Fiala.

Dispečerský tým by se měl kvůli nárůstu agendy nadále rozšiřovat. Od letošního roku totiž kromě veřejného osvětlení a městského kamerového systému monitoruje i světelná signalizační zařízení a do budoucna i Technologiemi nově budované městské fotovoltaické elektrárny.

Prev Josef Ptáček přidal titul vicemistra světa
Next Konec školního roku na FZŠ Chodovická