Topná sezóna v Praze začíná

Topná sezóna v Praze začíná

Společnost Pražská teplárenská zahajuje v úterý 25. září 2018 dodávky tepla pro vytápění do více než 230 tisíc pražských domácností a desítek administrativních budov. „V uplynulých dnech průměrné teploty znatelně klesly a výhled ČHMÚ nepředpovídá výrazné oteplení. Ve srovnání s loňskem startujeme topnou sezónu o devět dní později,“ říká obchodní ředitel Pražské teplárenské Ing. Tomáš Sluka, Ph.D.

Topná sezóna začíná podle vyhlášky oficiálně 1. září a končí 31. května. Prakticky se ale řídí vývojem počasí a předpovědí. Dodavatelé dálkového tepla musí zahájit distribuci tepla, jakmile dva po sobě jdoucí dny klesne průměrná teplota pod 13° Celsia a následující den se neočekává její vzestup. Dlouhodobá předpověď ČHMÚ předpokládá trvalý pokles teplot. Interval průměrných teplot se v průběhu období od 24. 9. do 21. 10. pohybuje podle předpovědi kolem 11°C. Ráno tedy určitě přijde první podzimní dodávka tepla vhod jak v bytových domech, tak ve školách, nemocnicích, úřadech a dalších objektech.

Minulá topná sezóna 2017/2018 patřila k těm dlouhodobě průměrným. Počet topných dní se zastavil na čísle 198. Odhadovat průběh nadcházející zimy je ale podle Tomáše Sluky složité. „Nikdy nelze přesně určit, jaké počasí nás čeká. Dostupné statistiky ale říkají, že letošní zima bude podobná té loňské,“ komentuje očekávání Sluka.

V rámci příprav na topnou sezónu proběhly v čase letních odstávek zdárně všechny významné servisní práce a investiční akce. Jejich celková výše dosáhla 750 milionů korun. Z toho 650 milionů šlo do obnov potrubí, oprav a údržby a zhruba 100 milionů do nových technologií a nových připojení na centrální zdroj tepla. Za významný milník lze považovat dokončení přechodu holešovické parovodní soustavy na horkovodní a s tím spojené ukončení provozu starého parního zdroje. „Při výměně potrubí jsme položili celkem 2000 metrů potrubí v celkové hodnotě kolem 100 milionů korun. Starý parní zdroj v Holešovicích nahradila nová horkovodní plynová kotelna s označením THOL4 za 138 milionů korun, která bude produkovat o 82 % méně škodlivin,“ upřesňuje investiční náklady obchodní ředitel Tomáš Sluka.

 

Prev I Hřídelecká a V Dílcích se letos dočkaly pořádné rekonstrukce
Next Petice za změnu územního plánu „Nad Palečkem“: petiční místa a petiční hlídky