Týden plný zvířat

Týden plný zvířat

Svátek Františka z Assisi, ochránce všeho živého, naši školu letos změnil v dům plný nejrůznějších živočichů.

Přízemí školy prokouklo díky malé výstavě Můj mazlíček. Přibyly naukové cedule s názvy zvířat v několika světových jazycích. Další nástěnka propagovala adopci zvířat. V mnoha třídách děti seznamovaly spolužáky se životem svého mazlíčka. Téma proniklo do všech předmětů.

Všechny třídy absolvovaly výukové programy společnosti Penthea.

„Smysly živočichů“ seznámily nejmenší s různými způsoby vnímání okolí pomocí základních smyslů, např. echolokace u netopýrů. Někteří živočichové používají smysly i jiným způsobem než člověk. Delfín nás např. vidí stejně, jako se můžeme vidět na ultrazvuku. Sokol lovící hraboše zase sleduje cestičky moči, které za sebou hraboši zanechávají.

„Lovci a kořist” byl program pro žáky 5. až 7. tříd. Mluvilo se o rovnováze v přírodě, o rozdílných, často obtížných strategiích, které lovci používají. Víme, že i kořist se může účinně bránit, hrdinné japonské včely např. dokážou doslova uhřát sršně.

Během přednášky na téma „Záchrana zvířat” se nejstarší žáci seznámili se zákony přírody a smyslem záchrany ohrožených zvířat. Velké nadšení vyvolala přítomnost bílého ježka.

Paní Radka Komárková se psem Demínkou nám v programu „Když oči mají 4 nohy” vyprávěla o výcviku a práci vodících psů. Žáci se ptali i na další aspekty života nevidomých lidí a prohlédli si některé pomůcky, které jim ulehčují život. Osobní příběh pak připomněl dětem důležitost vztahů – s lidmi i se zvířaty.

Žáci druhého stupně se setkali se záchranářskými a zásahovými psy městské policie. Viděli ukázku poslušnosti a vyhledávání zasypaného člověka, při které se někteří stali figuranty. Policejní zásahoví psi předvedli vyhledávání a dopadení pachatele.

Po celý týden probíhala také charitativní sbírka pro opuštěná zvířata. Všechny dary poputují do útulku v pražské Troji. O předání se postarají žáci naší školy spolu s rodiči.

Děkujeme kolegyním Žáčkové, Hložkové a Jungwirthové za organizaci programů a všem dětem a vyučujícím za aktivní podporu zvířecího týdne.

 

Martina Josefová, ZŠ Ratibořická

Prev Nádrže na dešťovou vodu pro MŠ Chodovická
Next Havárie na vysokotlakém plynovodním řadu v ulici Bystrá na katastru Satalic