Týden vědy na Gymnchod: Pohled do zákulisí Jazykové poradny ÚJČ

Týden vědy na Gymnchod: Pohled do zákulisí Jazykové poradny ÚJČ

Navzdory koronavirovým opatřením se i tento rok naše škola zapojila do festivalu Týden vědy a techniky zaštiťovaného Akademií věd ČR. Kvůli bezpečnosti nás všech se setkání uskutečnilo pouze online, o to speciálnější však bylo tím, že se naším letošním hostem stala bývalá studentka a úspěšná absolventka počernického gymnázia Bc. Viktorie Schödelbauerová, která v současnosti pracuje v Jazykové poradně Ústavu pro jazyk český.

Přednáška poskytla oživení výuky v pátek 6. listopadu 2020, zúčastnilo se jí takřka osmdesát studentů vyššího gymnázia. Během hodiny a půl jsme se dozvěděli řadu zajímavostí o práci instituce, která úspěšně funguje již od roku 1946 a jejíž zaměstnanci ve své telefonické sekci každodenně zodpovídají desítky dotazů týkajících se českého jazyka a správného pravopisu. Lidé se sem často obracejí, pokud nenaleznou uspokojivou odpověď v Internetové jazykové příručce. Ta se stává stále oblíbenější, nicméně značná část společnosti o její existenci doposud neví, či s ní neumí efektivně pracovat. Proto nám byla poskytnuta i praktická ukázka vyhledávání na tomto portálu. Občas však odpověď vskutku nelze nalézt zcela bezprostředně, protože jazyk se stejně jako společnost neustále vyvíjí. Snadno se tak stane, že kodifikační příručky začnou zaostávat za běžnou jazykovou normou, tedy tím, co v jazykové oblasti považuje za správné většina rodilých mluvčích. Neohraničují ji žádná psaná pravidla a většinou funguje na bázi intuice.

Každodenní život v poradně však přináší i řadu bizarností. Ani ona se totiž nevyhne škádlení vtipálků, kteří se nebojí peprných dotazů. Přednášející se s námi o své zážitky ochotně podělila a leckdy to byly skutečné perličky.

Práce v tomto oboru evidentně není žádná nuda, což dokazuje i nadšení, které z přednášející přímo vyzařovalo. Celé virtuální setkání považuji za přínosné, poodhalilo nám zákulisí významné veřejné instituce a navíc představilo jeden zajímavý životní příběh člověka, který kdysi stál na stejné startovní čáře jako dnes my, tedy v maturitním ročníku našeho gymnázia.

Eliška Volencová, oktáva A

Prev Advent v DDM
Next Zpátky do lavic