Ukrajina na školách

Ukrajina na školách

Stojíme za Ukrajinou. A pomáháme, jak nejlépe umíme. Na jednom místě sdružujeme existující vzdělávací aktivity a materiály, které poslouží učitelům a rodičům pro edukaci ohledně války na Ukrajině. Děti a mládež patří mezi nejzranitelnější členy naší společnosti. Nebojme se však s nimi citlivá témata otvírat, debatovat a objasňovat. Přehled na webových stránkách Sametu na školách jsme vytvořili jako rozcestník, který budeme průběžně aktualizovat.

 

www.ukrajinanaskolach.cz

 

Na jednom místě najdete desítky vzdělávacích materiálů k ruské invazi na Ukrajinu i různé aktivity přímo do výuky.

 

📖 Jak se vyznat v současné situaci, jaký je její historický a politický kontext?

📣 Ruská propaganda jede na plné obrátky. Kterým zprávám můžeme věřit?

👣 Stovky tisíc lidí prchají kvůli válce ze své země. Jak jim můžeme pomoci? Jak učit o migraci?

🙍 Dění ve světě dopadá na psychiku dětí i dospělých. Jak s dětmi mluvit o válce?

🎗️ Jak můžete ve škole podpořit Ukrajinu? Jak uspořádat happening nebo sbírku?

🗣 Jakým způsobem zapojit ukrajinské děti do procesu integrace na školách?

 

Součástí rozcestníku jsou nejrůznější metodiky, mediální zdroje a další. Postupně budou přibývat i aktivity, které si budou moci školy do hodin objednat živě (např. přednášky, debaty, workshopy).

 

Otevřená komunikace o tématu války na Ukrajině pomůže chápat souvislosti mezinárodního konfliktu včetně problematiky dezinformací nebo migrace.

Záměrem také je vyvarovat se toho, aby žáci a studenti pod vlivem emocí a dezinformací hledali vinu za útok Ruska na Ukrajinu u svých spolužáků ruské nebo ukrajinské národnosti. Dostupné materiály zároveň zahrnují zdroje pro psychickou a emocionální podporu dětí a mladistvých.

 

Za iniciativou stojí spolek Díky, že můžem a organizace Post Bellum (Paměť národa), poděkování patří všem organizacím, které se zapojily.

 

Prev Myši patří do nebe a také na Chvalský zámek
Next REAKCE STAROSTY NA ČASTÝ DOTAZ VÁS, OBČANŮ