Ušijte si vlastní roušku

Ušijte si vlastní roušku

Nesehnali jste roušku? Ušijte si jí. Roušky sice nechrání nositele před nákazou novým typem koronaviru tak jako respirátor ffp3, ale zabrání nakaženým šířit virus v jejich okolí. Tedy kdyby měl roušku opravdu každý, tato pandemie se brzy zmírní. Bohužel však i dnes vidíme na ulicích většinu lidí bez roušky…

Roušky by měly být ideálně ze 100% bavlněné látky, aby bylo možné roušku vyprat na 90 stupňů a přežehlit, díky čemuž se dají opakovaně použít.

Nejlepším materiálem pro roušky vlastní výroby jsou bavlněná trička, povlaky na polštáře nebo jiné bavlněné materiály. Tyto materiály jsou schopny filtrovat přibližně 50 procent částic velikosti 0,2 mikronu, tedy odpovídající velikosti koronaviru. Jsou také dobře prodyšné, což znamená, že jsou vhodnější na nošení více hodin v kuse. Pozor, neplatí, že čím hrubší materiál, tím lépe vás ochrání. Je totiž potřeba, aby byl materiál dobře prodyšný a  tedy při dýchání hned rouška nezvlhla, čímž by ztratila svou účinnost.

Pokud máte doma šicí stroj, prosím šijte.Ušijte sobě i svým známým. Ptejte se, zda někdo potřebuje ušít a pomozte sobě i druhým v boji s touto pandemií. Pokud nemáte stroj, jde to i v ruce, návod je opravdu jednoduchý a zvládne ho i ten, kdo nikdy nedržel jehlu v ruce.

vystrizek2

vystrizek

Prev SVOZ ODPADŮ
Next Březen ve FZŠ Chodovická