
Rozka Beránková na Chvalském zámku působí již mnoho let, avšak před půl rokem vyměnila svou původní profesi produkční za ředitelku zámku. Jak se jí v nové funkci líbí a na co se můžeme v nové sezóně těšit, si přečtete v našem rozhovoru.
Před pár měsíci jste nastoupila na post ředitelky Chvalského zámku. Jak se Vám v nové funkci líbí?
Práce na zámku mě vždycky těšila a stále těší svou rozmanitostí, a především přímým kontaktem s návštěvníky a uživateli našich služeb. Baví mě připravovat dlouhodobou koncepci programu, který lidem obohacuje a zpříjemňuje volný čas. Vidím v tom skvělou životní příležitost!
Nabídka pozice ředitelky Chvalského zámku přišla velmi rychle a nečekaně. Bylo třeba rychle reagovat a nebylo příliš času na rozmýšlení. Kolegové pošťuchovali a fandili a rodina podporovala.
Když se mě zeptáte za půl roku, možná bude moje odpověď na tuto otázku už o poznání jistější. (smích)
Na zámku jste už dlouho působila jako produkční, takže to pro Vás nebyl až takový krok do neznáma. Ale stejně, překvapilo Vás něco?
Nemám ráda monotónnost, takže překvapení v profesním i soukromém životě vítám. Vnímám je jako příležitosti k růstu a posouvání věcí. Klíčovým prostředkem, který je v tomto směru pro mne důležitý, je komunikace. Pravidelné porady se všemi kolegy najednou (zámecký kolektiv čítá 10 lidí) jsou velmi nabíjející a pomáhají dívat se na věc ze všech úhlů pohledu a jednotlivá „překvapení“ se řeší mnohem rychleji a kompetentně.
Kolegové jsou velmi kreativní ve svém oboru, přinášejí do společného důležité podněty a navíc jsou ochotni v exponovaných časech pracovat nad rámec své pracovní pozice.
Jinak to totiž ani nejde. Zámek je pro návštěvníky otevřen denně téměř celý kalendářní rok a občas musí každý z nás, kdo má právě volné ruce, pomoci se stěhováním výstavy či rychlým úklidem po večerní akci pro veřejnost.
S jakou vizí jste do nové funkce vstupovala a na co byste se ráda zaměřila?
Do nové role jsem vstupovala s obdivem a pokorou ke všemu, co se na zámku za těch 10 let podařilo. Je opravdu na čem stavět.
Znám osobně první kastelánku Jarku Schmidtovou, která první hledala „naplnění“ prostor našeho zámku a cesty k lidem. Tehdy jsem chodívala na zámek se svými malými dětmi v roli návštěvníka a kvitovala jsem, když se v nabídce výstav objevila výstava zaměřená primárně na děti. Její akce jako například Živý Betlém, Zavírání Vánoc či Svatoludmilské a adventní trhy jsou stále našimi návštěvníky vyhledávány.
Dlouhé roky jsem pracovala po boku předchozí ředitelky Chvalského zámku Saši Kohoutové, které se podařilo nastavit fungující model výstavních projektů i dalších kulturních aktivit. Ráda bych navázala na Sašinu koncepci a kvalitativně ji rozvíjela.
Mojí vizí je pokračovat ve třech, čtyřech velkých výstavních projektech ročně. Chceme se zaměřit především na výstavy, které propojují výtvarné umění a svět dětí. A na ně navázat další doprovodný program.
A v neposlední řadě chceme rozvíjet aktivity podporující sounáležitost obyvatel a spolkové aktivity včetně besed, koncertů, a třeba i tanečních pro dospělé – pevně doufám, že k tomu budeme moci využít i rekonstruovanou stodolu na Chvalské tvrzi.
Určitě i čas ukáže, jaké další priority je třeba posouvat a jaké výzvy uchopit.
Zámek je svými výstavami zaměřen zejména na rodiny s dětmi, budete v tomto trendu dále pokračovat?
Rodiny s dětmi, školy a školky patří k naší nejpočetnější cílové skupině, kterou se daří dlouhodobě oslovovat. Zaměření na rodiny s dětmi se ukázalo jako perspektivní i z ekonomického pohledu. Rodiny s malými dětmi věnují zcela přirozeně více času společnému trávení volna a vyhledávají aktivity, které nabízejí zážitky a osobní rozvoj. Proto připravujeme výstavy postavené na silných a známých příbězích, které jsou zpracovány populárně vzdělávacím způsobem s moderními interaktivními prvky.
Před měsícem jste vstoupili do nové sezóny novou výstavou Pat a Mat, můžete prozradit, co nás dál bude čekat?
V tomto týdnu jsme již s kolegy ladili detaily naší vánoční výstavy, kterou otevřeme 1. prosince. Mohu prozradit, že zámecké prostory obohatí sbírka obrazů známého malíře, v loňském roce zesnulého Karla Franty, jehož kresby provázely dětstvím mnoho malých čtenářů.
Jak vypadalo venkovské stavení v době příprav na vánoční svátky, přiblíží výstava Staročeské Vánoce. Zažijete atmosféru venkovské chaloupky, kde právě rozsvítili poslední svíčku na adventním věnci, po celodenní práci usedli ke společné večeři. Ve vzduchu je cítit vůně vánočního cukroví a radostné očekávání Štědrého dne. Budete se cítit jak v opravdovém skanzenu.
V polovině ledna chystáme interaktivní výstavu modelů z oblíbené stavebnice LEGO a od poloviny dubna se můžete těšit na výstavu unikátních loutek 19. a 20. století.
Zámek není jen o výstavách, ale pořádáte také koncerty, tajemnou noc na zámku, poutě, čarodějnice… Můžeme se na tyto akce těšit i v příštím roce?
Všechny zmiňované akce plánujeme i v dalším roce a již teď pracujeme na jejich přípravě a promýšlíme, jak je vylepšit.
Lenka Bartáková, redaktorka