Velikonoce trochu jinak

Před Velikonocemi nebo přímo o Velikonocích se obvykle doporučuje číst nějakou literaturu či články, které nám pomohou tuto krásnou dobu prožít s patřičnou spirituální hloubkou. Možná k překvapení mnohých bych rád doporučil Medvídka Pú a snad ještě více než četbu, tak poslouchat, jak tuto klasiku namluvil Marek Eben.

Obsah všichni známe, a proto bych si dovolil připomenout oslíka Ijáčka a trochu si ho v duchu představit, jak kňourá a ironicky mudruje, že tedy ty letošní Velikonoce jsou „opravdu veselé“, že veselejší ani býti nemohou a že je to všechno špatně a takto to asi bude již až do konce světa.

Postavička z pohádky nám nastavuje zrcadlo, když podobné „chmury“ napadají i nás! A díky Ijáčkovi můžeme vidět, jak jsou vlastně hloupé! Ano – prožíváme jiné Velikonoce: mnoho z toho, co bylo obvyklé dříve, tak letos zase nejde (loni jsme si ještě mysleli, že se tomu čínskému viru nějak zázračně ubráníme!), ale to podstatné – to nejdůležitější – jde! Můžeme se radovat, že velikonoční poselství zahrnuje opět každého z nás, že zlo – v jakékoliv podobě a formě – nemá poslední slovo, ale že bylo přemoženo a Kristovo vítezství nad smrtí je zdrojem naděje i v dnešní době!

Ze srdce přeji všem, aby nalezli duchovní sílu velikonoční radost prožívat ve svém domově a pokud máte v okolí nějakého „Ijáčka“, abyste ho povzbudili a ukázali mu svět z té krásnější stránky a třeba pomohli upevnit jeho víru, že Velikonoce jsou vítezstvím dobra nad zlem!

Mnoho přání, která si běžně říkáme a která se stala skoro frází, dostává v dnešní době zase svůj původní, krásný obsah: tak vám všem přeji hodně zdraví! A hlavně veselé Velikonoce!

Za všechny faráře a farářky, duchovní a kazatele v Horních Počernicích

Vojtěch Eliáš, farář na Chvalech

Prev Ministr vnitra navrhne odměny pro policisty, hasiče, celníky a vojáky za mimořádné nasazení v nouzovém stavu
Next Horní Počernice