Vysaďte na podzim stromy, nabádá nadace a nabízí finanční podporu

Vysaďte na podzim stromy, nabádá nadace a nabízí finanční podporu

Do konce dubna letošního roku mohou zájemci z řad obcí, škol, spolků a sdružení žádat u Nadace Partnerství o grant na podzimní výsadbu dřevin ve výši až 30 tisíc korun. Podmínkou však je, že stromy a keře vysadí dobrovolníci z řad místních obyvatel, kteří se zaváží pečovat o ně následujících 5 let. Zároveň se musí jednat o druhy stromů na našem území původní, jako jsou lípy, duby, jeřáby, javory, či staré ovocné odrůdy, které přispějí k zachování přírodní rozmanitosti. Podrobnosti, jak příspěvek získat, jsou dostupné na www.nadacepartnerstvi.cz v sekci zaměřené na granty.

tree-3204332__340

Důvodů, proč sázet nové stromy, je nespočet. Stromy kromě výroby kyslíku poskytují stín, přirozeným výparem zlepšují mikroklima, snižují prašnost, zadržují vodu v krajině, jsou domovem mnoha druhů živočichů. Mezi neméně významné důvody patří také estetické hledisko a možnost utrhnout si plody třeba pro domácí ořechový závin, lipový čaj, jablečný mošt nebo jeřabinový likér. „Dle naší dlouholeté zkušenosti společná výsadba navíc přispívá ke zlepšení vztahů mezi rodiči a školou, sousedy, samosprávou a místními spolky. Zároveň posiluje nejen vztah ke krajině, ale také k místu, kde tito lidé žijí,“ říká Adéla Mráčková z Nadace Partnerství.  

 

Částku ve výši 10 až 30 tisíc korun lze využít ke koupi a dopravě sazenic stromů a keřů, kůlů, ochranného pletiva a dalšího potřebného materiálu. Samotná výsadba by ale měla probíhat na dobrovolnické bázi. Když si totiž místní obyvatelé stromy sami zasadí, mají k nim lepší vztah, pečují o ně, váží si jich a je méně pravděpodobné jejich poškození. V loňském roce se díky zapojení 1 115 dobrovolníků podařilo vysadit 736 stromů a keřů na 13 místech republiky. Od roku 2004 pak Nadace Partnerství přispěla k výsadbě téměř 59 tisíc dřevin do alejí, školních zahrad, obecních sadů a na dalších veřejných prostranstvích.

 

Letošní podzimní výsadby stromů může nadace finančně podpořit i díky přispění společnosti MAKRO a jejich společnému projektu Stromy místo letáků. „Sázení stromů s nadací podporujeme již devátým rokem. Kromě ekologického hlediska na výsadbách oceňujeme i přístup, díky němuž místní lidé opět získávají kontakt s přírodou a půdou ve svém okolí. Doslova si na ní musí sáhnout,“ dodává Romana Nýdrle z Makra. Na výsadby kromě této společnosti přispívá také brněnská firma Reda, společnost ASEKOL a individuální dárci.

Prev Přijď se bavit nejen fotbalem
Next Běh za újezdskou sovou