Žáci ZŠ Stoliňská ve Švédsku

Ve dnech 10. – 16. 6. 2022 se uskutečnil jazykově-poznávací zájezd žáků ZŠ Stoliňská do švédského Lundegardu na ostrově Öland. Cílem zájezdu bylo nejen poznávání krás severní Evropy a seznámení s její kulturou a zvyky, ale též příležitost využít nabyté dovednosti v cizích jazycích v běžném životě. Žáci tak měli příležitost konverzovat zejména v anglickém jazyce při návštěvě švédské školy, komunikovali v obchodech, na trajektech atd.

Program výletu byl opravdu nabitý. Ostrov Öland jsme si měli možnost prohlédnout v celé jeho kráse – od jižního cípu (step Alvaret, maják Lange Jan, borgholmský hrad) až k cípu severnímu (Trollí stezka, maják Lange Erik, skalní útesy Byrum, větrné mlýny). Úžasné zážitky jsme měli při návštěvě losí farmy, kde jsme měli příležitost nejen vidět, ale i nakrmit a pohladit si přítomné losy. Podnětná byla i návštěva švédské školy ve městě Nybro, kde jsme se seznámili se systémem švédského školství i vybavením a fungováním této konkrétní školy.

Během celého pobytu nám počasí přálo, takže jsme měli možnost vykoupat se v Baltském moři, intenzivně se věnovat venkovním sportům, hrát minigolf, skákat na trampolíně či pozorovat západ slunce na kamenech v kempu, kde jsme byli ubytováni. Celou výpravu jsme zakončili prohlídkou dánského hlavního města Kodaně.

Do Prahy jsme se vrátili příjemně unavení a plní nezapomenutelných zážitků. Budeme doufat, že se nám podobnou akci podaří zrealizovat i v příštím školním roce. Po letech, kdy se z důvodu coronavirové pandemie nemohlo cestovat, si to jistě všichni zasloužíme.

Za ZŠ Stoliňská: Kateřina Vlková

Prev ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA
Next Poděkování za uplynulou sezónu