Zahraniční praxe

Po roční přestávce způsobené koronavirovou pandemií vyjeli již během letošních prázdnin v rámci programu Erasmus+ naši studenti na zahraniční stáže, a to jak měsíční, tak dlouhodobé, které probíhají po dobu čtrnácti týdnů. Celkem se do zahraničí vydalo 86 studentů především čtvrtých ročníků, z toho čtyři absolventi.

 

Nejvíce našich stážistů zavítalo na Maltu, měsíc jich tam pobylo dvacet pět, šest dalších zůstává ve Vallettě do konce listopadu. Ve španělské Malaze praktikovalo dvanáct našich žáků, osm studentů, kteří vyjeli do Francie, se rozjelo do Albertville a do Grenoblu a v Drážďanech absolvovalo svoji praxi celkem patnáct žáků, čtyři z nich dlouhodobou. Poslední velká skupina, kterou vysíláme na stáž v polovině října, vyrazí do Irska.

Své dovednosti studenti uplatňují a nové zkušenosti získávají nejen na administrativních pozicích v právnických kancelářích, personálních agenturách, neziskových organizacích, realitních kancelářích, státních úřadech, ale i v různých soukromých firmách.

Kromě nových zážitků, poznatků a posunu v jazykových dovednostech se mnozí ze stážistů vrací také s odhodláním studovat vysokou školu v zahraničí. Ze zkušenosti víme, že absolvování zahraniční praxe je významným mezníkem v životě našich žáků, a jsme proto velmi rádi, že do programu Erasmus+ budeme zapojeni i v příštím roce.

Volím, volíš, volíme

V úterý 21. září se u nás ve škole uskutečnily Studentské volby, které zorganizovala jedna z maturitních tříd. V jejich průběhu nás navštívily dvě novinářky z Aktuálně.cz, aby zjistily, jak tato aktivita pod hlavičkou JSNS (Člověk v tísni) reálně probíhá, co studentům přináší, zda se o skutečné volby zajímají, a tak vznikla zajímavá reportáž pro uvedený portál.

Studentských voleb se zúčastnilo 650 žáků a ti rozhodli o vítězi – koalici Spolu. Druzí skončili Piráti a Starostové, za nimi s velkým odstupem Strana zelených, až čtvrté místo obsadilo s necelými třiceti hlasy ANO. Věříme, že účast ve volbách nanečisto se stane impulsem pro naše prvovoliče, kteří jistě vyrazí i k volbám skutečným.

Příkladem pro ně mohou být naši dlouhodobí stážisté na Maltě, kteří překonali všechny překážky a vydali se volit až na české velvyslanectví do Říma. Při té příležitosti se setkali s paní velvyslankyní Hanou Hubáčkovou, která s nimi sdílela své zkušenosti diplomatky a ochotně odpovídala na všechny otázky.

Petra Bergmannová, učitelka SOŠ

Prev Is it healthy to Use Internet Dating Sites For the purpose of Serious Interactions?
Next ZKAPACITNĚNÍ ZÁMĚRU PČOV ČERTOUSY