Židle s příběhem ironií osudu

Židle s příběhem ironií osudu

Náš atelier se zabývá restaurováním již více než čtvrt století a za tak dlouhou dobu jsem se potkal již s řadou našich zákazníků. A když tak o tom přemýšlím, musím jim všem tiše poděkovat. Jsou to vlastně zachránci historických artefaktů. My jsme tady od toho, abychom starožitnosti uzdravovali, vraceli jim jejich původní lesk a krásu, ale jejich majitelé jsou ti, kteří do nich investují a tím je zachraňují. Před pár lety mě oslovila dáma ohledně restaurování dvou biedermeierských židlí s tím, že je to jedna věc z mála, které má po svých předcích. Kdyby to nebyl tak zajímavý model, asi z roku okolo roku 1820, asi bych vzhledem ke stavu židlí majitelce rozmlouval investici do nich vloženou. Renovace byla sice náročnější, ale pro její dokončení se z židlí vylouply nádherné židle, za které by se nemuselo stydět jakékoliv muzeum biedermeieru.

Když jsem předával zákaznici naší dokončenou práci na její starožitnosti, měla dáma slzy v očích a byla zcela dojatá, a mě nezbylo nic jiného než jí srdečně poděkovat o záchranu části naší historie.

Po letech mě tato dáma znovu oslovila a opět se slzami v očích, ovšem ne z dojetí ale z důvodu, že se se svými židlemi hodlá z finančních důvodů rozloučit. Požádala mě tedy o obstarání prodeje s vědomím, co vlastně prodává a že výnos sotva pokryje náklady do tehdejší renovace.

I smutné příběhy jsou součástí naší práce. V současnosti jsou exklusivní židle po precizní renovaci připravené pro nového majitele.

img_7206-600x830 img_72242-600x1051

Navštivte nás na Chvalské tvrzi v galerii starožitností nebo na www.atelier-fiala.cz

David Fiala

Prev SENIOR AUTO MČ PRAHA 20 UŽ MÁ ZA SEBOU VÍCE NEŽ 4 000 KM!
Next Pražské veřejné osvětlení se dočká obnovy a smartifikace